.

genel bilgi

Dünyada ve ülkemizde yeni iletişim teknolojilerinin etkisi ve gelişimi giderek artmaktadır. Gücünü ve etkisini görsellikten alan çoklu medya temelli iletişim aygıtlarının artması yeni bir grafik tasarımcı profilini ortaya çıkmasına neden oldu. Görsel İletişim Tasarımcısı olarak anılan bu uzmanlar sanat ve tasarımın yanı sıra iletişim disiplinine hâkim, bilgisayar temelli iletişim teknolojilerini en iyi biçimde kullanan, ses ve görüntü çerçevesinde video, fotoğraf, ses, yazı, grafik, 2 ve 3 boyutlu tasarım ve animasyon becerilerine sahip tasarımcılardır.

 

Sanat ve tasarım alanlarında iyi yetişmiş ve küreselleşmiş dünyada rekabet edebilecek nitelikte tasarımcılar mezun etmeyi hedefleyen fakültemizin Görsel İletişim Tasarımı bölümü de grafik tasarım, Web tasarımı, TV ve reklam grafikleri, animasyon, bilgisayarlı oyun tasarımı ve görsel efekt tasarımı gibi alanlarda eğitim vermektedir.

 

Bölümümüzde öğrencilere hem geleneksel tasarım hem de bilgisayar destekli dijital tasarım yöntemleri öğretilmektedir. Temel tasarım, desen, görsel iletişim tasarımı, fotoğraf, tipografi, yayın grafiği, animasyon, web tasarımı, etkileşim tasarımı, yaratıcı kodlama verilen derslerden bazılarıdır. Öğrencilerimiz atölye derslerinde alanında uzman öğretim elemanları gözetiminde Photoshop, Illustrator, Indesign, After Effects, Cinema 4D vb. yazılımları, atölye projeleri kapsamında öğrenmektedirler.

 

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nden mezun olan öğrenciler, kazandıkları düşünsel ve yaratıcı beceriler ve yeni iletişim teknolojilerine hâkim nitelikleriyle gerek kamuda gerekse özelde iletişim sektörünün pek çok alanında çalışma olanağına kavuşabilirler.

 

Basım ve yayın, ambalaj, sinema-tv sektörünün üretim aşamalarında, web tasarımından etkileşimli ortam tasarımına kadar çeşitli dijital medya alanlarında, reklam ve pazarlamada, çoklu ortam, animasyon ve grafik tasarım şirketlerinde tasarımcı olarak çalışabilirler, etkileşimli CD ve DVD tasarlayabilirler, profesyonel fotoğrafçılık yapabilirler, reklam şirketlerinde yaratıcı yönetmenlik ya da sanat yönetmenliği yapabilirler. Ayrıca öğrenciler, diledikleri takdirde akademik kariyere de yönelebilirler.       


   
  

 


Hakkımızda

  • genel bilgi
  • yönetim
  • idari personel